Sağlık

Uzmanlar Aklımızdaki Çılgın Soruları Yanıtladı: Yaşlandıkça Kaşlarımız Neden İncelir?

Kaşların pek çok önemli işlevi vardır, gözlerinizi terden ve ışıktan korumanın yanı sıra duygularınızı ifade etmek için de önemli araçlardır. Ancak yaşlandıkça kaşlarınız incelir ve kalınlığını kaybeder. Bu çok doğal bir olaydır ve buna sebep olan pek çok faktör vardır. Gelin bugün dermatologların bu konudaki açıklamalarını ve tavsiyelerini hep birlikte öğrenelim…?

Kaynak:https://www.huffpost.com/entry/why-yo…

Yaş ilerledikçe saç kökleri eski yeteneklerini kaybeder ve bu da daha ince saçların ortaya çıkmasına neden olur.

Yaşlandıkça vücudumuzda pek çok değişiklik meydana gelir ve en çok fiziksel değişikliğe neden olan hormonal değişikliklerdir. Vücuttaki hormon düzeylerinin azalması saç köklerinde önemli değişikliklere neden olur.

Doğal yaşlanma süreci saç büyüme döngüsünü etkiler ve bu da saç yoğunluğunu ve kalınlığını etkiler.

Yaşlanma, saça rengini veren melanin pigmentinin oluşumunu azaltabilir ve bu da kaşların daha seyrek ve daha açık görünmesine neden olabilir.

Östrojen ve testosteron hormonlarındaki azalmalar ile A vitamini, biotin, çinko ve demir gibi besin eksiklikleri de buna neden olabilir.

Ayrıca genlerin rolü büyüktür çünkü genler saç köklerinin sağlıklı olup olmadığını ve uzayan saçın kalınlığını belirler.

Beslenme ve cilt bakımına odaklanarak dermatologların saç incelmesi için önerdiği bazı yollar vardır.

Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelere dayalı bir beslenme en önemli noktalardan biridir. Bunu biyotin, demir ve E vitamini takviyeleri takip ediyor. Gerginliğe bağlı yolma, saç köklerine zarar verebileceği için bundan kaçınılması önerilir. Önerilen bir diğer yol ise rutin cilt bakımı ve güneş kremi ile kendinizi ultraviyole ışınlardan korumaktır.

Kaş bölgesine birçok farklı çeşitte kaş kremi veya serumu ile rutin bakım yapılması, kaşların görünümünü güzelleştirebilmektedir.

Yeşil çay ve ginseng ekstresi ürünlerinde antioksidan görevi gören biotin, panteon ve peptid kaşlarının kalınlığının yeniden kazandırılmasında büyük fayda sağlıyor.

Geçici bir çözüm olsa da kaş kalemleri, jeller ve pudralar kaşlardaki boşlukları doldurup kaşlarda dolgunluk illüzyonu yaratabilir.

Kaş kalemi veya pudrası seçerken doğal kaş renginize uygun bir renk seçmeniz, kaşlarınıza doğal kabarık bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda cildiye uzmanına kontrole gitmek daha doğru bir tercih olabilir.

Dermatologlar bu incelmenin altında yatan nedeni tespit ederek daha kişiye özel bir tedavi yöntemi sunabilirler. Bu tedavilerin enjeksiyondan ilaca kadar pek çok farklı çeşidi vardır, kişinin durumuna göre antiinflamatuar veya saç uzatma tedavi sistemleri önerilmektedir.

Kıl tekniği bunlar arasında en çok tercih edilenler arasındadır.

Bu kesintili dövme tekniği, bitkisel ve su bazlı boyalarla kaşa 3 boyutlu kıl görünümü kazandırmaktır. Eğitimli teknisyenler tarafından yapıldığında etkili bir analiz formülü olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu